Klitoris, nebo česky poštěváček, patří mezi nejzáhadnější části ženského těla. Vědci už celé roky diskutují o tom, zda by mohl sloužit i na jinou funkci než navození orgasmu. Nyní nový výzkum naznačuje, že tento orgán by mohl hrát významnou roli při početí dítěte.
Klitoris byl poprvé popsán v literatuře v roce 1545 kdy se předpokládalo, že má funkci spojenou s močením jako uvádí IFL Science. V roce 1559 si italský profesor anatomie Realdo Colombo uvědomil, že jeho funkcí je navození pohlavního vzrušení a popsal ho jako „sídlo ženské radosti“. Ne všichni však s tím souhlasili a mnozí ještě i poté předpokládali, že klitoris má nulovou funkci a že dokonce ani neexistuje.
Dokonce i nyní, po téměř půl tisíciletí je klitoris stále tak trochu záhadou. Všichni víme, že hraje velkou roli při navození ženského orgasmu, ale je to opravdu jeho jediná funkce?
Vědec Roy Jerome Levin a spolu s vědci z univerzity v Sheffliede si to ale nemyslí. Zkoumali 15 studií od roku 1966 až po rok 2017 a dospěli k závěru, že stimulace klitorisu hraje významnou roli při fyzických změnách, které ovlivňují úspěšné oplodnění vajíčka. Své poznatky publikovali v recenzovaném magazínu Clinical Anatomy.
Stimulace klitorisu způsobuje aktivitu ve všech hlavních mozkových centrech. Tato mozková aktivita pak vede ke změnám v pohlavních orgánech jako je zvýšený průtok krve a kyslíku, ale také zvýšení teploty, změny Ph či lubrikaci pochvy. Když přichází u ženy orgasmus, děloha také mírně změní svou polohu, aby dokázala lépe přijmout spermie a stahy svalů pánve rovněž napomáhají jejich lepšímu zachycení.
To vše připravuje ženské tělo na to, aby se zajistil větší potenciál oplodnění. Například změny tvaru děložního čípku upravují rychlost semene při putování do dělohy což umožňuje, aby spermie byly silnější a pohyblivější.
Levin podotýká, že jeho zjištění nemají být útokem na ženskou sexualitu a potlačovat význam klitorisu jako orgánu, který slouží k navození orgasmu.
„Klitoris má stejně významné reprodukční jako potěšovací funkce a obě jsou stejně důležité,“ uvádí Levin.
Svá zjištění také používá na podporu zákazu ženské obřízky, která je bohužel stále běžnou praxí v různých komunitách v Africe či na blízkém východě. Jejím cílem je odrazení mladých dívek od předmanželského či mimomanželského pohlavního styku. Při ženské obřízce se odstraňuje klitoris a pysky vagíny což způsobuje bolest, krvácení, infekce a psychické trauma. Ženská obřízka nemá žádné výhody, páchá pouze škody.
Levin tak poznamenává, že ženská obřízka může poškodit plodnost a ztížit otěhotnění a toto zjištění by mohlo přispět k tomu, že by některé komunity mohly s touto hroznou praktikou přestat.
Zjištění nového výzkumu jsou skutečně zajímavé, ale na jejich podporu je třeba provedení dalších a podrobnějších výzkumů. V budoucnu se tedy možná přece jen dokáže, že klitoris má i jinou funkci než tu, o které panuje všeobecná shoda.