Některá zvířata považujeme za milé a rozkošné, jiné zase za strašidelné a odporné. Do této druhé kategorie většina lidí řadí i pavouky. Není proto divu, že arachnofobie neboli strach z pavouků, je jedna z nejrozšířenějších na světě. Pavouci jsou přesto velmi užiteční a pokud by zmizeli, byli bychom ve velké míře otravováni nepříjemným a dokonce i nebezpečným hmyzem. Někdy ale i pavouci dokáží být nebezpeční a to i na Slovensku, o čemž se přesvědčila žena ze Stupavy, když ji kousl nejjedovatější slovenský pavouk.
I když se to občas stane, na Slovensku nemáme mnoho jedovatých, nebezpečných a velkých pavouků. No jiné je to například v takové Austrálii. Jak informuje Science Alert, žijí tam i pavouci z čeledi maloočkovité, v angličtině nazývané Huntsman Spiders. Ty dokáží dorůst do velikosti až 30 centimetrů, jsou velmi rychlí a jejich kousnutí způsobuje otok, nevolnost, bolest hlavy, bušení a nepravidelnost srdce.
Nezisková organizace Bush Heritage Australia, která se snaží chránit přírody a původní druhy, instalovala na různých místech dřevěné krabice, které měly sloužit jako příbytek pro vačice. Když jednu z nich otevřeli, nenašli tam však vačice, ale kopu těchto velkých pavouků.
Vědkyni Angelu Sanders však tento objev potěšil, protože pavouci jsou rovněž původním australským druhem. Žijí obvykle pod uvolněnou kůrou stromů v početných společenstvích. Pokud ale v okolí není dostatek spadlých stromů, pavouci hledají jiné vhodné příbytky. A ten našli v dřevěné krabici a zdá se, že se jim tam náramně líbí.
Běžní pavouci žijí většinou samostatně a tkají si sítě, do kterých loví svou kořist. Maloočkovité však toto popírají. Nevytvářejí pavučiny, ale jsou aktivními lovci, od čehož je v angličtině odvozen i jejich název. Navíc jsou společenské a tolerují i jiné maloočkovité druhy či menší jedince, s nimiž se dělí o potravu.
Pokud jde o vačnatce a jejich příbytky, ty ohrožené nejsou. I když v některých jsou možná nastěhovaní pavouci, organizace těchto krabic rozmístila velké množství, takže určitě je budou obývat i zvířata, pro které byly původně určeny.