Díky tomu víme, jak daleko se od nás různé tělesa, například asteroidy, nacházejí, či jaká je jejich přibližná trajektorie. I když zatím neexistuje účinný způsob, jak se před dopadem asteroidu bránit, odborníci mohou lidi na tuto možnost upozornit již několik let předem.
Na oběžnou dráhu se dostal asteroid JF1
Jak informuje portál Unilad, 6. května 2022 by měli obyvatelé Země zbystřit pozornost. Existuje totiž malá šance, že právě v ten den narazí do Země ničivý asteroid. Mnozí z vás si možná pomysleli, že toto tu už přece bylo, vědci již před asteroidy varovali a nic se nestalo. Je však lepší být připraven, než se nechat překvapit.
I když je šance, že nás asteroid s pojmenováním JF1 trefí minimální, přece jen tam nějaká je a pokud jde o vesmírná tělesa, není radno minimálně šance zanedbávat. NASA zpozorovala asteroid poprvé ještě v roce 2009 a od té doby ho pozorně sleduje systém známý jako Sentry. Asteroid byl klasifikován jako objekt nacházející se blízko Země, protože se nachází na oběžné dráze Slunce. To znamená, že pro Zemi může představovat hrozbu.
Asteroidy a komety se obvykle drží v bezpečné vzdálenosti, někdy se však k Zemi a Slunci ocitnou o něco blíže. Pokud se vesmírný objekt nachází ve vzdálenosti 1,3 astronomické jednotky od Slunce, je považován za objekt nacházející se blízko Země. Astronomická jednotka (AU) označuje průměrnou vzdálenost mezi Sluncem a Zemí, přičemž jedna astronomická jednotka znamená vzdálenost přibližně 149 597 870 700 metrů.
Jaká je šance, že nás zasáhne?
Může se zdát, že asteroid je od nás pořádně vzdálen a máte pravdu. Vědci se totiž více obávají jeho rozměrů. Odhaduje se, že průměr JF1 dosahuje až 130 metrů, asteroid by tedy velikostí mohl přesáhnout i Velkou Chufuovu pyramidu v egyptské Gíze. Pokud by asteroid dopadl na Zem, náraz by se vyrovnal síle 230 kilotun TNT. Pro srovnání, atomová bomba, která byla v roce 1945 shozena na Hirošimu, explodovala silou 15 kilotun TNT.
NASA dodává, že každý vesmírný objekt, který měří více než 140 metrů v průměru, by mohl při dopadu zničit celý kontinent a exploze může dosáhnout sílu až 60 megatun TNT. Naštěstí, větší objekty kosmická agentura zpozoruje dříve, než menší a je snazší sledovat jejich trajektorii. Navíc systém Sentry sleduje každý vesmírný objekt, který se k Zemi přiblíží a předpovídá pravděpodobnost dopadu na nejbližších 100 let.
I když tedy NASA vydala varování, pravděpodobnost, že nás asteroid JF1 zasáhne, je ve skutečnosti velmi malá, a to jen 0,026%.