Foto: CC Soviet Authorities

Sloní noha v Černobylu je pravděpodobně nejnebezpečnější radioaktivní hmotou, jaká na světě existuje.

Je to monstrum, které se zrodilo v hloubce ruin reaktoru. Po výbuchu v jaderní elektrárně v Černobylu, kdy došlo k přehřátí a následní explozi reaktoru, se uran, grafit, písek a cement „zlili“ dohromady a vytvořili něco, čemu říkáme Sloní noha. Jméno si tato směs vysloužila pro svůj vrásčitý povrch, informuje portál IFLScience.

Celá tato nesmírně radioaktivní hmota byla nalezena šest měsíců po výbuchu v ruinách reaktoru. Měří víc než dva metry a váží stovky tun.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Thaddeus Strode 💀🌗🌊 (@thaddeusstrode),

Sloní nohu tvoří roztavené jaderní palivo, množství betonu, písku a dalšího materiálu použitého při stavbě krytu reaktoru. V roce 1986 dosahovala Sloní noha úroveň radiace až 10-tisíc röntgenů za hodinu. To podle portálu nautilus znamená, že kdokoliv by se k hmotě přiblížil by byl do minuty mrtev. Ačkoliv je po 33 letech její radioaktivita o něco nižší, doteď představuje veliké nebezpečí pro zdraví. K smrtelní dávce radiace stačí postát 300 sekund v její blízkosti.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Super Doonette (@superdoonette),

Taková smrtelná směs se nikde jinde nevyskytuje. Objevili ji tak, že vědci do prostoru spustili dálkově ovládanou kameru, která vyfotila první snímek.

Díky tomu, že radiace Sloní nohy poklesla, se k ní v roce 1994 dostal Artur Korneyev, kazašský jaderní inženýr, aby změřil její radiaci a prozkoumal ji.


Zarazila-li vás nekvalitní fotografie, je to proto, že vysoká radiace působila i na samotní film. Možná se divíte, že Korneyev vůbec podnikl tuto „výpravu“ ke Sloní noze. Pravdou ale je, že se u ní zdržel jenom krátce a radiace mu naštěstí nestihla ublížit.

rarehistoricalphotos.com
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )