Mladí či staří, ženy nebo muži, pro vapování se rozhodlo mnoho lidí v naději, že je to o něco lepší alternativa než kouření klasických cigaret. Bohužel, ukázalo se, že to tak není a přesto, že kuřáků s poškozenými plícemi přibývá, lidé se ho jaksi odmítají vzdát.
Mužovy plíce zůstaly zjizvené po inhalaci kovů
Během posledních měsíců skončilo v nemocnici kvůli poškození plic velké množství lidí. I když byli lékaři zpočátku bezradní, ukázalo se, že za záhadné onemocnění způsobující poškození plic může právě vapování. Jak však informuje portál The Independent, zdá se, že lidé nejsou ochotni vzdát se zlozvyku a případy přibývají i nadále. Před časem se do nemocnice dostal další pacient, tentokrát muž s vážně zjizvenými plícemi.
Časopis European Respiratory Journal uvedl, že muž následkem kouření elektronické cigarety trpí onemocněním, kterému se říká uhlokopská pneumokonióza. Onemocněním trpí obvykle lidé, kteří dlouhodobě pracují s kovy jako je kobalt nebo wolfram. Takoví jednotlivci pracují většinou jako brusiči či horníci. To se však o tomto muži říct nedá. Onemocnění způsobuje zvláštní specifické zjizvení plicní tkáně a toto je první známý případ na světě zapříčiněn vapovaním.
Nekupujte elektronické cigarety z neověřených zdrojů
Vzhledem k tomu, že muž se zmíněnými kovy nepracoval, není horníkem ani brusičem, rozhodli se odborníci otestovat jeho elektronickou cigaretu. Muž prostřednictvím ní užíval konopný olej a ukázalo se, že ve výparech z elektronické cigarety se nacházel nejen kobalt, ale i další zdraví ohrožující kovy, mezi nimi například nikl, hliník, mangan, chrom či dokonce olovo. Kovy se po zahřátí pravděpodobně uvolnili z ohřívací cívky, která je součástí elektronické cigarety.
Poškození plic, které pacient utrpěl, je vážně a pravděpodobně nezvratné, následky bude muset nést do konce života. Na kovy obsažené v elektronické cigaretě nemusí reagovat každý kuřák stejně. Pokud se však u člověka reakce vyskytne, potíže postřehne obvykle pozdě, tedy až tehdy, když je zjizvení plic vážně a onemocnění se již nedá zvrátit.
Vapování vyvolalo ve vědeckých kruzích bouřlivé diskuse a i když nejlepší je nekouřit vůbec, vědci se neumí shodnout na tom, zda je vapování přece jen bezpečnější než kouření klasických cigaret, nebo ne. Shodují se však v tom, že lidé by jednoznačně neměli kupovat elektronické cigarety a náplně do nich z neověřených zdrojů. Může to být stejně nebezpečné, jako například kupování alkoholu z neověřených zdrojů, při kterém hrozí otrava metanolem. Na následky vapování a poškození plic zemřeli letos již desítky lidí.