Foto: Σ64 [CC BY]

Divoká zvířata se vracejí do lesů v okolí Fukušimy.

Jaderná katastrofa ve Fukušimě, která nastala v roce 2011 po ničivé vlně tsunami se považuje za druhou nejhorší po nechvalně známém Černobylu. Až 15-metrové vlny vyřadili z provozu tři reaktory, jejichž jádra se roztopily. Úřady proto nařídili evakuaci lidí a vytvořili zakázanou zónu o velikosti 1 150 kilometrů čtverečních.

Do oblasti Fukušimy se, podobně jako v Černobylu, vracejí zvířata. I zde vědci předpokládají, že je to kvůli nepřítomnosti lidí a divoce žijící zvířata tak začínají osídlovat vyloučenou zónu Fukušimy, uvádí portál IFL Science.

„Naše zjištění jsou prvním důkazem toho, že v evakuované oblasti ve Fukušimě se dnes nachází velké množství volně žijících živočichů a to i přes všudypřítomnou radiaci,“ řekl James Beasley, docent biologie Warnellovej univerzity v americké Geogii.

Vědci z univerzity rozmístili spolu 106 fotopastí ve třech zónách. Do první zóny mají lidé vstup zakázán v důsledku velké radiační kontaminace, do druhé se střední úrovní radiace je omezen vstup a do třetí zóny, kde se lidé již mohou zdržovat.

 

Během 4 měsíců zaznamenali více než 267 tisíc fotografií celkově a až 20 různých živočišných druhů. Zachytili na nich makaky, japonské zajíce, ale i mývaly severní. No nejvíce zachycených bylo divokých prasat a to až na 46 tisíc obrázcích. Zajímavé je, že až polovina z nich byla vyhotovena právě v neobydlené zóně.

Takové studie nám pomáhají odpovědět na otázku, jak rychle dokážou divoce žijící zvířata osídlovat místa, které byly dříve obývané lidmi, ale museli je náhle opustit.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )