Víme, že čas se může pohybovat pouze jedním směrem a to dopředu. Loni však vědci našli výskyt některých gama paprsků, které se jevily jako opakované, tedy jako kdyby se vracely v čase zpět. Nový výzkum nyní naznačuje odpověď na to, co mohlo způsobit tento účinek časové reverzibility.
Astrofyzici Jon Hakkila z College of Charleston a Robert Nemiroff z Technologické univerzity v Michiganu se domnívají, že výrony hmoty z černé díry, které vytvářejí záblesky gama záření, mohou překročit rychlost světla a to aniž by byla porušena Einsteinova teorie relativity. Informuje o tom portál Science Alert.
Ta totiž hovoří o rychlosti světla ve vakuu. Záblesky gama záření se však pohybují rychleji než světlo v prostředí výronu hmoty. Oba fyzici navrhují, že tato superluminální rychlost může vytvářet časovou reverzibilitu, která je pozorována ve světelné křivce gama záření.
Aby to bylo srozumitelné v lidské řeči, fyzici to vysvětlují na příkladu zveřejněném v Sci Tech Daily. Abychom si představili superluminální výrony, je to jako když někdo na břehu jezera hodí plochý kámen směrem k druhé osobě, která stojí na opačné straně břehu. Kámen se bude odrážet od vodní hladiny a dělat „žabky“.
Portál Astro to vysvětluje jak frekvenci poskoků vsazen kamene pohybujícího se vzduchem, která bude mezi jednotlivými skoky rychlejší než vlny vytvořené při pohybu ve vodě. Hakkila tvrdí, že uvidíte vlny vytvořené při každém poskoku přibližujícího se kamene v obráceném pořadí. Nejprve tak uvidíte vlny vytvořené při posledním poskoku kamene na hladině jezera a vlny z prvního poskoku k vám přijdou jako poslední.
Fyzik Nemiroff dodává, že jejich model zahrnuje Čerenkovové záření, což je druh světla vytvářeného při pohybu superluminální rychlostí. To dosud nebylo považováno za důležité při vytváření světelné křivky zábleskem záření gama.
Podle Hakkila standardní model záblesků gama nepočítá s časovou reverzibilitou při určování vlastnosti světelné křivky. Avšak pohyb superluminálního výronu počítá i s tímto, ale přitom zachovává vlastnosti standardního modelu.
Pokud se vlny uvnitř výronech, které jsou vytvářeny záblesky gama záření šíří rychleji než světlo, jedním z efektů může být právě reverzibilita času.