Foto: ESO/M. Kornmesser

Planeta Wasp-76b rotuje tak blízko při své hvězdě, že na její "sluneční" straně panuje teplota 2 400 stupňů Celsia.

Mezinárodní tým astronomů objevil vzdálenou obří planetu, na níž je tak vysoká teplota, že z oblohy neprší voda, ale kovy. O objevu informovali v nejnovějším čísle magazínu Nature. Planeta byla označena jako Wasp-76b, od Země je vzdálená 390 světelných let, je dvakrát větší než Jupiter, a jeden rok, tedy jeden oběh kolem hvězdy, na ní trvá jen 43 hodin.

Jelikož se tato planeta podle vědců vyznačuje takzvanou vázanou rotací, má – podobně jako Měsíc vzhledem k Zemi – jednu polokouli stále otočenou směrem ke hvězdě, kolem níž obíhá, a druhou na opačnou stranu.

Planeta rotuje tak blízko při své hvězdě, že na její „denní“ straně se teplota šplhá nad 2 400 stupňů Celsia. Na její „noční“ straně je sice mnohem chladněji, ale stále tam panuje pekelných 1 400 stupňů Celsia.

Na denní straně se vypařují kovy

Podle vědců, kteří pozorovali tuto planetu pomocí nejmodernějších teleskopů, se na „denní“ straně Wasp-76b díky obrovské teplotě, která tam panuje, vypařují kovy. Jde přitom jen o jednu z dlouhé řady – z našeho pohledu – anomálií. Další je například to, že při takto vysoké teplotě se v atmosféře na „sluneční“ straně planety všechny molekuly dělí zpět na jednotlivé atomy.

Na hranici mezi denní a noční polokoulí se pak díky citelnému poklesu teploty děje to, že kovy přecházejí z plynného do kapalného skupenství a takto pravděpodobně padají zpět na povrch planety.

Foto: ESO/L.CALÇADA

Teplota 1 400 stupňů Celsia, která na odvrácené polokouli Wasp-76b panuje, je podle jednoho z autorů výzkumu, Davida Ehrenreicha z University of Geneva, „už dost nízká na to, aby kovy kondenzovaly na mraky, déšť, možná na kapky“.

Podle dalšího z autorů výzkumu, Dona Pollaccoa z Warwick University, jsou pro vědce některé otázky týkající se Wasp-76b stále záhadou.

„Tato věcička rotuje tak blízko při své hvězdě, že v podstatě tančí v její vnější atmosféře. To znamená, že je vystavena fyzikálním zákonitostem, kterým – řekněme si to na rovinu – příliš nerozumíme,“ cituje Pollacoa britská BBC.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )